Udhetim Ditor ne Berat nga Tirana

[vc_row margin_top=”-120″][vc_column][ult_tab_element tab_style=”Style_2″ tab_title_color=”#ffffff” tab_background_color=”#207048″ tab_hover_background_color=”#207048″ font_icons_position=”Left” icon_size=”15″ icon_color=”#ffffff” icon_hover_color=”#ffffff” act_icon_color=”#ffffff”][single_tab title=”ITINERARI” tab_id=”34b4bbb7-6e99-11599-47eb4743-af510f73-4c77″][vc_custom_heading text=”Udhetim Ditor ne Berat nga Tirana” font_container=”tag:h3|text_align:left|color:%23207048″ google_fonts=”font_family:Open%20Sans%3A300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic%2C800%2C800italic|font_style:600%20bold%20regular%3A600%3Anormal”][vc_empty_space height=”22px”][vc_column_text]Turet private ditore në Tiranë organizohen nga Guidat tona në Tiranë, Shqipëri.

Për vizitorët në Tiranë për një periudhë të shkurtër, ne kemi projektuar ekskursione të shkurtra interesante ose udhëtime disa ditroe të renditura më poshtë, të cilat mund të përfundojnë në disa orë dhe deri në një ditë të plotë.

Tirana, kryeqyteti i zemrës së Shqipërisë ka një lëvizje dhe energji të pafund. Ky qytet është i bukur për tu zbuluar ditën dhe natën. E themeluar në vitin 1614, Tirana tani është një qytet i zhvilluar i cili kombinon kulturën, historinë, arkitekturën bashkëkohore dhe mikpritjen e treguar ndaj turistëve. Ndërsa të ecësh në Tiranë do të shijosh pamjen e ndërtesave me ngjyra, kafeve të dashura dhe parqeve të gjelbra. Ajo ofron një përzierje të antikes, arkitekturës italiane të stilit të shekullit të 20-të dhe ndërtesave të komunizmit të rishfaqura artistikisht kohët e fundit. Kjo përzierje e kombinuar me malet dhe detin afër dhe deri në 300 ditë me diell në vit, i japin Tiranës një ndjenjë të dallueshme mesdhetare në çdo sezon.[/vc_column_text][vc_column_text][table id=18 /][/vc_column_text][vc_empty_space height=”15px”][vc_custom_heading text=”Po kërkoni për diçka specifike ?? – Vetëm na kontaktoni dhe ne do të ishim të lumtur të përshtatim turet sipas interesave tuaja.” font_container=”tag:h3|text_align:left|color:%23207048″ google_fonts=”font_family:Open%20Sans%3A300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic%2C800%2C800italic|font_style:600%20bold%20regular%3A600%3Anormal”][vc_empty_space height=”15px”][vc_custom_heading text=”Ekskursion Ditor në Berat, një qytet i mbrojtur nga UNESCO për arkitekturën e tij dhe një nga qytetet më tërheqëse në Shqipëri.
” font_container=”tag:h4|text_align:left|color:%23207048″ google_fonts=”font_family:Satisfy%3Aregular|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal”][vc_column_text]Vizita në Berat

Pas konsumimit te mëngjesit në hotel nisemi për në Berat një qytet i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Duke qenë më shumë se 2400 vjeçar, Berati është një nga qytetet më atraktive në Shqipëri. I themeluar në shekullin e 3-të, nga një fis ilir i Shqipërisë qendrore me një kështjellë mbrojtëse, u njoh si qyteti i fortifikuar i Antipatreas. Në vitin 1417 qyteti u pushtua nga turqit të cilët ndërtuan mjaft xhami në zonën nën kështjellën e vjetër të qytetit. Berati ndodhet në këmbët e malit Tomorr dhe në brigjet e lumit Osum. I ndërtuar në një shpat të gjelbër me lumin në këmbët e tij, ai ofron një pamje të mrekullueshme. Është i famshëm për shtëpitë e tij të bardha me dritaret e tyre të shumta që duket se janë ndërtuar mbi njëra-tjetren, që i japin pseudonimin “qyteti i një mijë dritareve”. Berati ruan një stil unik arkitekture, me rrugë të ngushta dhe të shtruara me gurë.

Kalaja është e vetmja në Shqipëri që ende ka shtëpi dhe banorë brenda mureve të saj, duke shkuar për jetën e tyre të përditshme në të njëjtin vend që paraardhësit e tyre bënë shekuj më parë. Ne do të vizitojmë Kështjellën, Kisha e Shën Marisë e shndërroi Muzeun Onufri që përmban një koleksion të mrekullueshëm të ikonave dhe dy kishave të tjera që nuk janë të hapura për publikun. Onufri, emri i të cilit i është dhënë këtij muzeu të ikonave, ishte një piktor master shqiptar i shekullit të 16-të i cili pikturoi shumë ikona të kishave në Shqipëri dhe Greqi dhe është i famshëm për ngjyrën e kuqe të quajtur prej tij. Berati është gjithashtu i njohur, pasi këtu janë gjetur dy nga Biblat më të vjetra “Dhiata e Re” nga shek. VI dhe një nga shek. IX. Dreka di te konsumohet në një shtëpi tradicionale brenda kështjellës të drejtuar nga një çift lokal.[/vc_column_text][/single_tab][single_tab title=”FOTO & VIDEO” tab_id=”1507042276459-3-21599-47eb4743-af510f73-4c77″][vc_media_grid grid_id=”vc_gid:1547198144810-8ae9087f-d75a-3″ include=”1707,1708,1709,1710,1711,1712,1713″][/single_tab][single_tab title=”DETAJET E CMIMIT” tab_id=”1545640167569-2-20f73-4c77″][vc_cta h2=”Na Kontaktoni per cmimin e ketij turi!” h2_font_container=”font_size:25px|color:%23207048″ h2_google_fonts=”font_family:Open%20Sans%3A300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic%2C800%2C800italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal” shape=”square” style=”outline” add_button=”right” btn_title=”Na Kontakto” btn_style=”outline” btn_shape=”square” btn_color=”black” use_custom_fonts_h2=”true” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fmyalbaniaexplorer.al%2Fcontact-us%2F|||”][/vc_cta][/single_tab][/ult_tab_element][/vc_column][/vc_row]